Koyu İdrar Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Koyu İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Koyu idrar, herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. İdrar renkleri, insanlarda birçok zaman farklı sorunların habercisi olarak ele alınabilmektedir. Ancak yine de kesin olarak idrar rengine bakılarak herhangi bir teşhis konulamamaktadır. Sağlıklı bir insanın idrar rengi soluk sarı bir renkte olmalıdır. Fakat bazı insanlarda koyu idrar sorunu yani idrarın koyu sarı olması durumu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişi tek seferde idrar koyuluğunu ele almamalıdır. Çünkü tam olarak idrarın koyu olduğuna ve önemli bir nedeninin olduğu kanısına varmak için öncelikle kişinin birkaç kez idrarının koyu olduğunu gözlemlemesi gerekmektedir. Eğer bir günden daha fazla süre idrar rengi koyu bir şekilde karşınıza çıkıyorsa bu durumda kesinlikle doktora gidecek idrar testinizi yaptırmalısınız. Zaten yapılan idrar testleri içinde tam olarak koyuluğun nedeni anlaşılacaktır. Aksi durumda hiç beklemediğiniz bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Koyu idrarın en sık görülen ve en zararsız olan nedeni direk olarak kişinin aşırı susuz kalmasıdır. Hatta dikkat ederseniz çok fazla su içmemeniz durumunda sizlerde de koyu idrar sorunu bir ya da iki sefere mahsus olarak görülebilmektedir. Bu nedenle bol bol su içmek koyu idrar sorununun giderilmesi için önemli rol oynar. Doktora gitmeden önce bol bol su içmeyi denemelisiniz.


Koyu idrar nedenleri?


Tüketilen yiyecekler: Özelikle günlük hayatta tüketilen bakliyat ürünlerinde insanlarda koyu idrar sorunu geçici olarak ortaya çıkabilmektedir. Kişi gün içerisinde bakliyat ürünlerini çok tüketmişse ve aynı zamanda fazladan su içmemiş genellikle koyu idrar sorunu ortaya çıkar.

Mineral ve vitamin eksikliği: Sık sık ortaya çıkan vitamin eksikliği sorunları özellikle de demir eksikliği durumunda direk koyu idrar sorununa neden olmaktadır. Demir eksikliği sorununuz varsa ve bu sorunu yaşıyorsanız en kısa zamanda Uzman doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Kullanılan tıbbi ilaçlar: Özellikle kemoterapi ve tansiyon ilaçları insanlarda idrar renginin koyulaşmasına neden olmaktadır. Çünkü bu ilaçlar direk olarak böbrek tarafından süzülürken idrar renginin koyu sarı bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Prostat hastalıkları: Genellikle erkeklerde meydana gelen bu durum ciddi bir hastalıktır. Bu hastalıktan kaynaklı olarak koyu idrar sorunu varsa kesinlikle Uzman doktora görünerek gerekli olan muayeneleri olmalısınız.

Böbreklerde taş: Yine sık görülen nedenlerden biri de böbreklerde taş olması durumlarıdır. Bu nedenle eğer idrar testinde sonuca ulaşılamazsa böbreklerde muayene edilmelidir.


Koyu idrar için neler yapılabilir?

  • Koyu idrar sorunu olan insanların ilk yapmaları gereken şey tabi ki bu durumu dikkatli olarak gözlemleyerek sorunun sürekli ya da uzun süreli olup olmadığına dikkat etmeleridir. Daha sonrasında ise sorunun giderilmesi amacıyla doktora gitmeniz gerekmektedir.
  • Bunun yanı sıra bol bol su içmek koyu idrar sorununun giderilmesi için önem taşımaktadır. Su içilemiyorsa bol bol sıvı içerikli besinler tüketilebilmektedir.
  • Bol bol vitamin ve mineral açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Yemek yerken yemek arasında su içilmelidir.
  • Eğer kullanılan bir tıbbi ilaç varsa kesinlikle doktorla görüşülmesi gerekmektedir.
  • İnsanlarda koyu idrar sorunun giderilmesi amacıyla bitkisel olarak da zararlı olmayan tedaviler uygulanabilmektedir.

Koyu İdrar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Belli Olurmu?

3 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Belli Olurmu?

İdrar Tahlili PH Normal Değerleri Nelerdir?

İdrar Tahlili PH Normal Değerleri Nelerdir?

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması

Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kokulu İdrar Tedavisi

Kokulu İdrar Tedavisi

Güncel

İdrar Rengi Beyaz

İdrar Rengi Beyaz