Çok Sık İdrara Çıkma
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çok Sık İdrara Çıkma

Çok Sık İdrara Çıkma; Aşırı sıvı tüketilimine veya herhangi bir hastalığa maruz kaldığında beden çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Sizde günde 7 yedi seferden fazla idrara çıkıyorsanız makalemizi dikkatlice okuyunuz.


Çok Sık İdrara Çıkma Neden Olur?


Çok sık idrara çıkmanın fiziksel ya da psikolojik birçok farklı sorundan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Aşırı Sıvı Tüketimi; İdrara çıkma mekanizmasına dahil olan birçok etken bulunmaktadır. Ancak ilk dikkat edilmesi gereken, sıvı tüketiminin ne kadar olduğuna bakılmalıdır.

Özellikle alkollü veya kafeinli içeceklerin fazlaca tüketimi sık idrara çıkmaya yol açan bir etkendir. Gece uyumadan önce çok fazla su ya da sıvı tüketmek, uykunuzu birden fazla yani birçok kez bölecek kadar sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

İdrar Yolu İltihapları; Mesane iltihabı, idrar kanalı iltihabı (Üretrit), böbrek iltihabı ya da böbrek taşı düşürmek gibi sağlık sorunları idrara çok sık çıkmaya yol açan nedenler arasında yer alır.

Şeker Hastalığı; Kan şekerinin olduğundan yüksek olması, böbreklerin şekeri süzememesine ve idrarda şeker çıkmasına yol açabilir. İdrardaki şeker ise vücut dokularındaki sıvıları toplar ve sık idrara çıkmanızı sağlar. Böylelikle hem sık idrara çıkarsınız hem de gereğinden fazla susarsınız.

Hamilelik; Ana rahmindeki bebeğin büyüyerek boyutlarının ve de ağırlığının artması, mesane üzerindeki baskının artmasına neden olur. Bu durumda ise mesane hacmi küçülür ve çok sık idrara çıkmaya yol açar.

Prostat sorunlarından herhangi biriidrar kanalı olan üretranın daralmasına yol açabilir. Bu durumda ise idrarı boşaltmak isteyen mesane kaslarının daha sık aralıklarla kasılmasına yol açar. Bundan dolayı çok sık idrara çıkarsınız.

Az Su İçmek; Genel olarak bildiğimiz suyu az içersek, idrara daha az çıkarız. Bu durum her zaman için geçerli olmaz. Az su içmek, idrardaki ürenin ve diğer atıkların yoğunluğunun artmasına sebep olur. Bu yoğunluk ise mesanede tahriş hissine yol açar. Bu tahrişden dolayı ise idrardan bir an önce kurtulma isteği ortaya çıkar. Bu durumun sonucunda ise; sık idrara çıkmak ve boşaltılan idrar miktarının az olmasına yol açar.

Aşağıdaki durumlarda çok sık idrara çıkma ile sonuçlanabilir:
 • Mesane boyutunun normalinden az olması
 • Pelvik taban kaslarında zayıflık
 • İdrar söktürücüler ve de tansiyon hapları gibi bazı ilaçların kullanımı da sık idrara çıkmaya yol açar.

Çok Sık İdrara Çıkma İçin Diğer Nedenler

 • Böbrek yetmezliği
 • Kaygı bozuklukları
 • Aşırı aktif mesane sendromu yani çıklanamayan mesane kasılmaları
 • Mesane taşı
 • Mesene kanseri
 • Orak hücreli anemi
 • Felç veya beyin-sinir sistemini etkileyen bazı hastalıklar
 • Leğen kemiği bölgesinde ortaya çıkan tümörler

Çok Sık İdrara Çıkma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Nedenleri?

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Nedenleri?

Güncel

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kış aylarında sıklıkla rastlanılan ve temizliğe bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. İ[...]

Büyüklerde İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Büyüklerde İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Büyüklerde İdrar Kaçırma, toplum arasında idrar kaçırmaya yatak ıslatma denilmektedir. Sadece çocuklarda değil büyüklerde de idrar kaçırma sorunu yaşanabilmektedir.[...]

İdrarda Hemoglobin

İdrarda Hemoglobin

İdrarda Hemoglobin; yapılan idrar tahlili sonucunda idrarla görülen hemoglobine tıp alanında hemoglobinüri denir. Bu durumda idrarda hemoglobin olması idrarın renginin de�[...]

İdrar Tutmanın Zararları

İdrar Tutmanın Zararları

İdrar tutma, Kişilerin hayatını en olumsuz yönde etkileyen önemli durumlardan birisi de zamansız gelen tuvalet ihtiyaçlarıdır. Bazen ortamın mecburiyetine veya bulunulan[...]

İdrarın Cilde Faydaları Nelerdir?

İdrarın Cilde Faydaları Nelerdir?

İdrarın Cilde Faydaları, bilimsel olarak kanıtlanmamış fakat halk arasında uygulandığı zaman muzicevi sonuçlar elde edildiği söylenir. İdrarın cilde faydalarından b[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6