Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu; bebeklerde tıpkı büyükler gibi zaman zaman idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Hatta bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık görülen bir enfeksiyon çeşididir. Erkek çocuklarından çok kız çocuklarında daha fazla görülür.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu kız çocuklarında genellikle genital bölgenin iyi temizlenmemesinden kaynaklanır. Bu bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Çünkü temizlik esnasında bakteriler vücuda girer ve enfeksiyona neden olur. Ayrıca erkek bebekler ve kız bebeklerin anatomik yapıları farklı olduğu için kız bebekler idrar yolu enfeksiyonuna daha fazla yakalanırlar. Bebeklerin altını değiştirirken kullanılan ıslak mendiller de idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Islak mendil yerine ılık su ve pamuk kullanılmalı veya bebekler belden aşağı duş alır gibi yıkanmalıdır. Ayrıca bebekler bir yaşında büyük ise yani süt çağında değilse bol bol su içmeleri sağlanmalıdır. Çünkü içilen su bebeğin sık sık idrara çıkmasını sağlar. Böylece bebeklerdeki enfeksiyonda içilen su ve çıkan idrarla vücuttan atılmış olur.


Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur?


Bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonunun başında bakteriler gelir. Bakterilere de bezlerinin altlarında uzun süre kalması, iç çamaşırlarının sentetik olması bunların yerine pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, bebeklerde kullanılan banyo sabunu ve şampuanların da doğal olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bebekler kaka yaptıklarında temizlerken önden arkaya doğru temizlenmelidir. Bebekler tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonra da annelerinin yardımı ile tuvalet kâğıdı yerine yıkanarak temizlenmelidir.


Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?


İdrar yaparken yanma, sızlama, tam olarak idrarını boşaltamama, kusma, ishal, ateş, iştahsızlık buna bağlı olarak gelişim geriliği, huzursuzluk, idrar renginde değişiklik, karın ağrısı, pişik, kötü kokulu idrar, bulanık ve kanlı idrar. Ayrıca yeni doğan bebeklerde bu belirtiler görülmeden de idrar yolu enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Bu da ancak düzenli kontroller sırasında yapılan tahlillerle ortaya çıkar.


Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?


Bebeklerde bu belirtiler varsa mutlaka Uzman bir çocuk doktoruna muayene ettirilmelidir. Doktorunuzun isteyeceği idrar tahlili ile teşhisi kolaylıkla tespit edilir. Bu teşhis ile yani bakteri kaynaklımı yoksa başka bir sebepten dolayı mı olduğu öğrenilir. Daha sonra bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu için uygun olan antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak antibiyotikler işe yaramaz ise daha ileri bir tahlil olan idrar kültürü yapılır. Bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu zaman kaybetmeden mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu zamanında tedavi edilmez ise böbreklere zarar vererek telafisi mümkün olmayan sorunlarla yol açar.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Yapamama Nedenleri?

İdrar Yapamama Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tuvaletten Sonra Mesanede İdrar Kalması Nedenleri?

Tuvaletten Sonra Mesanede İdrar Kalması Nedenleri?

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tahlili PH Normal Değerleri Nelerdir?

İdrar Tahlili PH Normal Değerleri Nelerdir?