İdrarda Eritrosit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarda Eritrosit Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda eristrosit, direk olarak kan içerisinde bulunan kırmızı kan hücreleri olarak ele alınabilmektedir. İnsan vücudunda bulunan kan kırmızı ve beyaz kan hücrelerinden oluşmaktadır. Bu nedenle kan değerlerinin bozuk olması durumunda bu hücrelerde de dengesel olarak sorunlar ortaya çıkmaktadır. İdrarda eritrosit görülmesi durumu ise birrçok zaman insanlarda idrar içerisinde kan görülmesine neden olmaktadır. Yaygın bir şekilde görülen bu durum birçok zaman idrar içerisinde gözle görülmemektedir. Bu nedenle idrar içerisindeki kanı görmeseniz bile idrar tahlili sonucuna bakılarak idrar içerisinde bulunan kanın seviyesi bile tam olarak ölçülebilmektedir. Eğer idrar tahlili sonrasında idrarda kan varsa direk olarak idrarda eristrosit olduğunun göstergesi olarak ele alınabilmektedir. İdrarda eristrosit bazen çok tehlikeli durumların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle eğer gözle görülen bir idrarda kan durumu varsa kesinlikle zaman kaybedilmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Bazen bu durum oldukça basit tedavilerle çözülebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun tedaviler geciktirilmemelidir.


İdrarda eritrosit görülmesi durumunda ortaya çıkan belirtileri nelerdir?

  • Karın ağrısı durumu insanlarda görülen idrarda eristrosit durumlarında ortaya çıkan en ilk belirtilerden biridir. Son derece yaygın olarak görülen bu belirti kişide sık sık ortaya çıkarak etkisini gösterebilir. Kişide gün içerisinde iki kez olacak kadar karın ağrısı oluşabilir.
  • İnsanlarda meydana gelen bir diğer belirti ise direk olarak idrarı tam olarak yapamama halidir. Bu durum belli bir süre sonra kişide rahatsızlıklara neden olacaktır. Özellikle kişinin sık sık lavaboya gitmesi gerekeceği için kişi işlerinden geri kalabilir.
  • İdrarda eristrosit görülen kişilerde meydana gelen bir diğer belirti ise yüksek ateş sorunlarıdır. Özellikle yaşı küçük olan insanlarda ciddi olarak sorun ortaya çıkmaktadır.
  • Son olarak ortaya çıkan belirti ise halk arasında böğür adı verilen kısımda oluşan ağrılardır. Bu ağrılar bazı insanlarda ciddi olarak artabilir bu nedenle gerekli önlemler önceden alınmalıdır.

İdrarda eritrosit nedenleri?


İltihaplar: İnsanlarda meydana gelen idrar yolu iltihapları direk olarak kanın idrara karışmasına ve bu durumda idrarda eritrosit probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca insanlarda mesane iltihabı sorununun görülmesi, çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu durum özellikle kadınlarda çok sık görülmektedir.

Bazı tıbbi ilaçlar: Başta penisilin olmak üzere birçok tıbbi ilaç insanlarda bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Eğer bu şekilde tıbbi ilaç kullanılıyorsa ve aynı zamanda idrarda eritrosit görülüyorsa kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz.

Aşırı egzersiz yapmak: Tabi ki egzersiz insan sağlığı için ciddi olarak faydalar göstermektedir. Ancak aşırı olarak yapılan egzersizler bu şekilde geçici problemlere neden olabilmektedir.

Böbrek taşı: İdrar içerisinde bulunan minerallerin oluşturmuş olduğu böbrek taşı, özellikle erkeklerde çok sık görülmektedir. İdrar yollarında kanama ve tahrişe neden olacağı için direk olarak idrarda eritrosit oluşumuna neden olabilir.

Yukarıdaki durumların haricinde insanlarda yoğun cinsel aktivite, prostat büyümesi sorunları, yaralanmalar, idrar yolu tümörler, enfeksiyonlar, anemi rahatsızlıklar, adet durumları ve polikistik böbrek rahatsızlıkları bu sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İdrarda Eritrosit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Daralması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Neden Köpürür?

İdrar Neden Köpürür?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Tahlili Eritrosit

İdrar Tahlili Eritrosit

Güncel

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma