Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi, birçok nedenden dolayı olabilir ve genellikle boşaltım sisteminde oluşan bir rahatsızlığın belirtisidir. İdrardan kan gelmesi ciddi bir durumdan dolayı olabileceği gibi çok basit bir nedenden dolayı da olabilmektedir. Bayanlarda idrarda kan gelmesi bazen mikroskobik bulgularda görülebilir bazen de gözle görülebilecek kadar olmaktadır. Bayanların %5'inde görülür ve normal bir kontrol esnasında rastlanabilir. İdrarda kan gelmesi idrar yollarının herhangi bir bölümünde böbrek boruları, böbrekler, mesane ve dış idrar yolunda görülebilir.


Bayanlarda İdrarda Kan Gelmesi Neden Olur?


Normalde bir bayanın idrarında gözle görülen veya mikroskopla, idrar tahlilinde kan görülmemesi gerekir. İdrarda kan gelmesi nedenleri arasında idrar yolunda oluşan tümör, böbrek taşları, darlık, yırtılma, sistit, idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesi iltihaplanması, mesane kanseri, hemolotik anemi, üretrit, üretra iltihaplanması ve üretra taşları nedeni ile bayanların idrarında kan görülebilir.

İdrar kesesi iltihaplanması kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu durum zamanında teşhis edilip tedavi edilmediğinde böbrekler etkileniyor ve böbreklerde, mesanede kalıcı hasarlar meydana geliyor. Doğum, cinsel ilişki, nörolojik durumlar, idrar yolunda yapılan müdahaleler, mesane taşı, az su içmek herhangi bir cisim olması gibi durumlar sistit oluşmasına neden olur. Bayanların hamileliğinin ilk aylarında idrarda önemli derecede bakteri oluşur ve hamilelik sırasında veya hemen sonrasında idrar yolu enfeksiyonu geçirir bu enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlar açar, idrarda kanama görülür.


Bayanlarda İdrarda Kan Gelmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bayanlar idrarında kan gelmesi sonrasında mutlaka bir hekime gitmelidir, aksi takdirde ciddi bir sağlık sorunu yaşayabilir. Hekimler idrarda kan gelmesini çok ciddi bir bulgu olarak kabul etmekte ve bu durumun üriner sisteminde oluşan bir tümörün belirtisi olacağı için kanamaya sebep olan nedenlerin araştırılması gerektiğini bildirirler. Tedavide idrar yolu iltihaplanması için doktor antibiyotik tedavisi önerir. Hamile bayanlarda antibiyotik kullanımı uzun sürebilirken bayanlarda genelde 3 günlük tedavi önerilir. Böbreklerin iyi çalışması ve idrar yollarında oluşan iltihabın çabuk atılması için günlük 2 litre su içilmesi önerilir.

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni