İdrarda Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarda Protein Kaçağı Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda protein kaçağı, başta böbrek hasarı olmak üzere ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Normalde idrarda 150 miligram protein olur. Bu miktarın önemli bir zararı olmaz. Ancak protein oranının bunun üzerine çıkması böbrek hasarının olduğunu gösterebilir. İdrarda protein kaçağı olursa, bunun herhangi bir şekilde ağrı, acı olarak yansıması olmadığı içinde tanısı zor olur.

Böbrekler kandaki fazlalık suyu, tuzu ve diğer atık maddeleri süzen ve vücuttan atan organlardır. Kanı süzmeyi sağlayan böbreklerdeki glomerül denilen kılcal damar yumağıdır. Bunlar aynı zamanda kandaki proteinin süzülmeden kalmasını sağlar. Eğer glomerüllerde hasar oluşursa, kandaki proteinler böbreğe sızma yapabilir, dolayısıyla idrarda protein kaçağı olabilir.


İdrarda protein kaçağı türleri


İdrarda protein kaçağı kişinin ayakta durmasına, oturmasına göre değişkenlik gösteren şekilde oluşabilir. Bunlar 3 grup altında değerlendirilir.

Ortostatik idrarda protein kaçağı: Ayakta olunduğu zaman kaybedilen proteindir. Uzanmış halde genellikle protein kaybı olmaz. Ortostatik proteinli olan idrar ergenlerde %2-5 oranında görülür. Bunun için bir tedaviye gerek kalmaz. Sorun yaşın ilerlemesiyle birlikte çözümlenir. Nadiren ölümcül etkiler yapabilir. Bunun tanısı için birkaç saatlik uykudan sonra ve günün herhangi bir saatinde ayaktayken ya da oturur halde alınan idrar örneğine test yapılması gerekir.

Kalıcı idrarda protein kaçağı: bu hastalarda diyabet gibi böbreğe zarar veren, aşırı protein üretimine yol açan ya da direkt böbrek hastalıkları tıbbi hastalıklar bulunur.

Geçici idrarda protein kaçağı: Hastalarda en fazla görülen protein kaçağıdır. Ateşin yükselmesi, egzersiz yapılması gibi durumlarda ortaya çıkar. Herhangi bir tedaviye gerek kalmaz.


İdrarda protein kaçağı belirtileri nelerdir?


Genellikle idrarda protein kaçağı fazla belirti vermez. Tedaviye başlanmadığı takdirde, belirtiler meydana gelebilir. Bunlar arasında idrarda ve kiloda değişimler, karın bölgesinin, ellerin ve ayakların şişmesi en bariz olanlarıdır. İlerlemiş ciddi idrarda protein kaçağı durumunda ise; hastada nefes darlığı, göğüste acı ve sıkışma, idrar yapamama, idrar yaparken acı hissetme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunların görülmesi durumunda mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir.


İdrarda protein kaçağı neden olur?


İdrarda protein kaçağı olmasını geçici olarak sağlayan etkenler arasında; ateş yükselmesi, soğuğa ya da sıcağa maruz kalınması, ağır egzersizler yapılması, duygusal stres altında olmak bulunur. Bazı etkenlerde protein kaçağının yüksek oranda olmasını sağlar. Bunlar arasında kullanılan bazı ilaçlar, kronik böbrek hastalıkları, diyabet, kalp yetmezliği, lösemi, organlarda protein birikmesi, böbrek enfeksiyonu, deri veremi, yüksek tansiyon, orak hücreli anemi, preeklampsi, romatoid artrit, sıtma gibi etkenler bulunur.


İdrarda protein kaçağı tedavisi nasıl yapılır?

İdrarda protein kaçağı olması aslında bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Bu nedenle altta yatan hastalık belirlenerek, buna yönelik bir tedavi uygulanır. Eğer böbrek hastalığı belirlendiyse, bunun tedavi edilmesi gerekir. Diğer sebepler arasında en fazla görülenlerden olan diyabet ve yüksek tansiyon içinde, anjiyotensin alıcılarını engelleyen ilaçlarla, anjiyotensin dönüştüren enzimi içeren ilaçlarla tedavi uygulanır. Bu hastaların böbrek hasarının önlenmesi için mutlaka kontrol altında olması gerekir.

İdrarda Protein Kaçağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Oluşumu

İdrar Oluşumu

İlginizi Çekebilir

İdrarda Sperm Olması

İdrarda Sperm Olması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrarda Lökosit Bulunmasının Nedenleri

İdrarda Lökosit Bulunmasının Nedenleri

Hamilelikte İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri?

Çocuklarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri?

Erkeklerde İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

Güncel

Mesanede İdrar Kalması Tedavisi

Mesanede İdrar Kalması Tedavisi

Güncel

Yeşil İdrar Sebepleri

Yeşil İdrar Sebepleri