Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır Mı, genellikle tercih edilen bir durum değildir. Özellikle acil durumlar ya da kaza gibi kanamalı yaralanmalar dışında adetli birinden idrar tahlili yaptırması istenmez. Adet döneminin tamamen bitmesi ve idrar tahlilinin daha sonra yapılması tercih edilir. Bu durumun sebebi ise adetli bir kişi idrar verdiği sırada adet kanı idrara bulaşır ve yapılacak mikroskop incelemesi sırasında idrarda olması gerekenden fazla eritrosit tespit edilecektir. Bu durum tahlilin sonucunu veya tedavinin yönünü tamamen değiştirebilir. Bir hasta idrar yolu şikâyeti ile ilgili hekime başvurduğu sırada adet döneminde olup olmadığını belirtmelidir. Şüphe duyulan hastalığın şekline göre tahlili istemek hekimin kararına bağlıdır.


Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır mı?


Adet döneminde kadınların idrar tahlili yaptırması genellikle önerilmez. En yaygın idrar tahlili şekilleri, idrar mikroskobisi, strip test uygulaması, idrar kültürü ve makroskobik incelemedir. Genellikle idrarın rengi koyuluğu dansitesi ve mikroskop altında incelendiğinde idrar içinde yer alan hücreler idrar tahlilinin sonucunu etkiler. Adet döneminde olan bir kadın idrar numunesi verince adet kanı ile idrar örneğini kirletebilir. Bu durumda idrar tahlili sonucunda olması gerekenden fazla eritrosit tespit edilecektir, hatta normal idrarda belki eritrosit olmayacak iken adet döneminde yaygın eritrosit tespit edilecektir. Bu durum hem tahlilin hem de uygulanacak tedavinin sonucunu etkileyecektir.

Kadınların genellikle idrar tahlili yaptırmaları için idrar yolu hastalıklarından ya da genital hastalıklardan şikâyet etmeleri gerekir. Jinekolojik hastalıkların tespiti için idrar tahlili yapılacak ise hekim adet döneminde de tahlil isteyebilir. Genellikle genital hastalıklardan şüphe edilen hastanın idrarında cinsel yolla bulaşan hastalıklara dair bir belirti ya da bir bakteri aranır en yaygın aranan ise kandida tipi mantar hücreleridir. Bu durumda idrarda kan olması çok önemli olmamakla birlikte yine de cinsel yolla bulaşan hastalığın beraberinde enfeksiyon olma şüphesini de desteklemesin diye adet döneminde tahlil yaptırmak pek akıllıca olmaz.

Bir enfeksiyon şüphesi ile hekime başvuran hasta adet döneminde ise asla idrar tahlili yaptırmamalıdır. Bu dönemde yoğun eritrosit sonucu ile veya idrar kültüründe geniş yayılım oluşması ile uygulanacak tedavi pek de inandırıcı olmayacaktır. En güvenilir tahlili sonucu için mutlaka her durumda adet döneminin tamamen bitmesi ve hastanın idrar tahlilinden önce banyo yapması istenmelidir. Bu sayede tahlil sonucu güvenilir olacaktır. Bekleme süresinde idrarda yanma ya da ağrı hisseden hasta için geçici antiseptikler önerilebilir.

Adetliyken İdrar Tahlili Yapılır Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Yeşil İdrar Sebepleri

Yeşil İdrar Sebepleri

Haber Bülteni

İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Epitel

İdrarda Epitel

İdrar Varmış Hissi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Varmış Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Tahlili

Bebeklerde İdrar Tahlili

İdrar Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

2 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

2 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6