İdrar Yollarında İltihap Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yollarında İltihap Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yollarında iltihap, genelde idrar yolundan mesaneye kadar uzanan bakteriler sebebiyle oluşur. İltihap yalnızca mesane ile sınırlıysa bu durum sistit olarak tanımlanır. Bazı vakalarda üriner sisteme bağlı olan üst idrar kanalı ve böbrekler de iltihaptan etkilenebilir. Bu durum piyelonefrit olarak tanımlanır. Üst idrar yolu iltihabı alt idrar yolu iltihabına nazaran daha tehlikelidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla rastlanan idrar yolu iltihabının nüksetme özelliği vardır. Kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal erkeklere oranla çok daha kısadır. Bu nedenle de iltihap gelişme olasılığı kadınlarda daha fazladır. Menopoz dönemine ulaşan kadınlarda östrojen düzeyinin azalmasıyla idrar yolu astarı incelir. Bu durumda bölge bakterilere daha açık bir hal alır. Menopoz dönemi gibi gebelik dönemi de idrar yolu iltihabını tetikleyen bir dönemdir. Bu dönemde bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için ve hormon dalgalanmalarına bağlı olarak iltihap çok daha kolay yayılım gösterebilir.


İdrar yollarında iltihap belirtileri nelerdir?


İdrar yolu iltihabında görülen en yaygın bulgu idrar yaparken ve sonrasında ortaya çıkan yanmadır. Yanma bazen hafif seyirli olabileceği gibi bazen ağrılı bir şekilde oluşum gösterebilir. Bununla birlikte, sık idrara çıkma, karın şişliği, idrarda kötü koku, bulanıklık ve kan görülmesi de idrar yolu iltihabı belirtileri arasında yer alır. Bunların haricinde acilen doktora başvurulmasını gerektiren belirtiler de vardır. Bu belirtiler, mide bulantısı ve aynı anda kusma, yüksek ateş, kaburga altında ve sırt tarafında ağrıdır.


İdrar yollarında iltihap neden olur?

 • İdrar yolu iltihabı cinsel organın bakterilere maruz kalması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel organa bulaşan bakteriler idrar yolu aracılığıyla kolaylıkla mesaneye ulaşabilir.
 • İdrar yolunda var olan anormallikler ile dünyaya gelen bebeklerde idrar, idrar yolunda birikerek iltihaba sebep olabilir. Bu nedenle de yeni doğan bebeklerde idrar yolu iltihabına sık rastlanır.
 • Bazı hastalıklardan dolayı idrar yolu tıkandığında iltihap için bölgede zemin hazırlanır. Prostat büyümesi, böbrek taşı gibi rahatsızlıklar idrar yolunu tıkayarak idrarın mesaneden geçmesine engel olur.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan, diyabet gibi hastalıklar vücudun bakterilere karşı savunmasız kalmasını sağlar. Diyabet hastalığında ve bağışıklık sistemi zayıfladığında idrar yolu iltihabı görülme olasılığı daha fazla artar.
 • Bazı hastalıklardan dolayı tek başına idrarını yapamayan kişilere takılan idrar sondası da idrar yolu iltihabını tetikler.
 • Doğum kontrol amacıyla kullanılan sperm öldürücü ajanlar kadınlarda idrar yolu iltihabı oluşmasına zemin hazırlayabilir.
 • Cinsel olarak çok aktif olan hem kadın hem de erkeklerde idrar yolu iltihabı daha fazla görülür.

İdrar yollarında iltihap tanı ve tedavi nasıl yapılır?


Yaşanan şikâyetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda, kesin tanı için doktor birtakım tetkikler ister. İdrar testi idrar yolu iltihabına tespit etmek için en önemli tetkiktir. Hastadan idrar örneği alınarak laboratuvar ortamında incelenir. İnceleme anında kırmızı ve beyaz kan hücreleri kontrol edilir. Beraberinde bakteriler incelenir. İdrar örneğinden net bir sonuç alabilmek için idrardan önce bölge antiseptik özelliği bulunan bir bezle silinmelidir. Ayrıca ilk idrar değil orta idrar örnek için verilmelidir. İdrar incelenerek idrar kültürü yapılır. Kültür bakterinin cinsini belirler. İltihaba yol açan bakteri tespit edildikten sonra hangi ilacın kullanılacağına daha kolay karar verilir. Bunun için idrar kültürü önemlidir.

İdrar yollarında iltihap, sürekli tekrarlıyorsa doktor bu durumu araştırmak için ultrason ya da tomografi isteyebilir. Beraberinde nükseden iltihap için sistoskopi tekniği kullanılabilir. Tedavide genellikle antibiyotik kullanılır. Tedaviye başladıktan sonra ilk 24-48 saat içinde belirtiler hafiflemeye başlar. Tedaviye doktorun önerdiği sürece devam edilmelidir. İltihap nedeniyle yaşanan yanma ve ağrı dayanılmayacak boyutlardaysa bölgeyi uyuşturan ilaçlar tavsiye edilebilir.

İdrar Yollarında İltihap Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması

Tuvaletten Sonra İdrar Damlaması

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Güncel

İdrarda Ürobilinojen Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Ürobilinojen Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Yolu İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Yolu İlaçları, İdrar yolları kadınlar başta olmak üzere herkesin rahatsızlık şikâyeti yaşayabileceği ve tedavi edilmediği zamanlarda ciddi sorunlara yol açab[...]

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan, gebe bayanların çok sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Vücut susuz kalınca ve sindirim sistemi enfeksiyon kapınca idrar da kan görülür. İ[...]

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulantı Yapar mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulantı Yapar mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulantı Yaparmı, Enfeksiyonlar ağız, burun eller yoluyla bizi hasta edebildiği gibi boşaltım organlarına yerleşerek dışarıdan içeriye doğru bi[...]

İdrar Varmış Hissi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Varmış Hissi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Varmış Hissi, Sağlığın her daim önemli olduğu ve insan sağlığında en ufak bir aksaklığın bile tüm vücuda etki ettiği durumlar her zaman dile getirilmiştir[...]

İdrarda Yassı Epitelin Olmasın Nedenleri

İdrarda Yassı Epitelin Olmasın Nedenleri

İdrarda Yassı Epitel, Yassı epitel hücresinin idrar görülmesi, yassı epitel hastalıkların bir türüdür. İdrar tahlilinde görülen her safhada 15 ve 6 yassı epitel hü[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6