İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda bakteri, genel olarak idrar testleri ile anlaşılabilen bir durumdur. Son derece yaygın olarak görülen bu durum, idrara dışarıdan bakmakla anlaşılamamaktadır. Bu nedenle idrarda bakteri sorunu olan insanlarda meydana gelen bazı belirtiler, kişiyi doktora götürmektedir. Doktorun yaptığı küçük idrar testleri sonucunda tam olarak idrar içerisindeki bakteri ve bakteri türü ortaya çıkarılmaktadır. Normalde son derece steril olması gereken idrar bazı durumlarda bakterili olabilmektedir. Birçok insanda az da olsa bakterili olarak görülen idrar genellikle zararsızdır. Fakat bazı durumlarda direk olarak istisna bile olsa insanlarda sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle bakteri sayısının fazla olması durumunda idrarda bakteri problemi birçok farklı belirtiye neden olacaktır. Özellikle çocuklarda bu belirtiler çok daha yaygın olarak görüldüğü için oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.


İdrarda bakteri ne gibi belirtilere neden olur?

  • Meydana gelen idrar bakterisi direk olarak kişinin sık sık idrara çıkma isteği duymasına neden olmaktadır. Bu nedenle kişi günde 5'ten fazla idrara çıkabilmektedir. İdrara çıkan kişi kısa kısa idrar yaparak gün içerisinde bu şekilde sorun yaşarlar.
  • Tam idrar yapamama sorunları da yine idrarda bakteri sorunlarının belirtisinden biridir. Kişi idrar isteği olmasına rağmen tam olarak boşaltım işlemini gerçekleştiremez ve bu durum kişide rahatsızlıklara neden olmaktadır.
  • Bu durumun bir diğer belirtisi ise direk olarak alt karın kısmında meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar ara ara artarak daha sonrasında biraz daha azalabilmektedir. Fakat bu ağrılar çok artarsa kesinlikle doktora gitmenizde fayda olacaktır.
  • İdrar yaparken yanma, idrarda bakteri sorunu durumunda en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle çocuklar idrar yaparken bu şekilde şiddetli olarak yanma sorunları yaşayabilmektedir. Bu durum çok artarsa yine çözüm tıbbi destektir.

İdrarda bakteri neden olur?


İdrar yolu iltihapları: İdrar yollarında çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan iltihaplanmalar, kişilerde idrar içerisinde bakteri oluşumuna neden olarak bu şekilde belirti gösterirler. İlk zamanlarda ciddi sorun olmasa bile ileri ki dönemlerde oldukça büyük sorunlar oluşabilmektedir.

Böbrek taşı: Özellikle uzun sürekli olarak var olan böbrek taşları, kandan süzülerek alınan idrarın bakterili olmasına neden olmaktadır. Bunun için böbrek taşlarının düşürülmesi kalıcı çözüm olacaktır. Aksi halde bakteriler öldürülse bile tekrardan ortaya çıkacaktır.

Prostat büyümesi: İnsanlarda özellikle erkeklerde ve yaşlı olan insanlarda ortaya çıkarak sorunlara neden olan prostat büyümesi, idrar da bakteri sorununun nedenlerinden biridir.

İdrar tüpleri: İnsanların kullandıkları bu gibi cisimleri idrarda bakteri artmasına neden olarak sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle kesinlikle doktorunuzla görüşmeniz sizler için daha iyi olacaktır.


İdrarda bakteri tedavisi nasıldır?


İlk olarak bu sorun için antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır. Bilindiği gibi antibiyotik tedavileri, son derece olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Fakat bu tedavinin kesinlikle Uzman doktor kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Aksi halde çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer tedavi ise insanlar bitkisel tedaviler uygulayabilmektedir. Özellikle kuşburnu çayı bu işlem için çok büyük etkiler yapmaktadır.

İdrarda Bakteri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Deliği Nedir?

İdrar Deliği Nedir?

Erkeklerde Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte İdrar Testi Nasıl Yapılır?

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

Güncel

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrarda Lökosit Değerleri

İdrarda Lökosit Değerleri

İdrarda lökosit değerleri, normal kabul edilen seviyelerde olursa herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu seviyelerin üzerine çıktığı takdirde, vücuttaki enfeksiyonu ya da v[...]

Yeşil İdrar Sebepleri

Yeşil İdrar Sebepleri

Yeşil İdrar, olayı çok nadir olan bir durum olarak gözlemlenmiştir. Genel olarak nadir görülen bir olay olduğundan kişide korku ve endişe yaratabilir. Kişinin idrar ren[...]

İdrar Yollarında Taş Teşhisi

İdrar Yollarında Taş Teşhisi

İdrar Yollarında Taş, direk olarak böbreklerde başlayarak, sağ ve sol üreter ismi verilen iki kanal tüpleri ile doğrudan idrar kesesine ulaşır. İdrar kesesinden sonra �[...]

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu, idrarın yapılamaması ve gelmemesi durumudur. Çok ağrılı bir süreçtir. İdrar retansiyonu, kadınlara göre erkeklerde daha sık görülür. Akut idrar [...]

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar?

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Kaçıncı Haftada Başlar, gebeliğin en önemli belirtilerinden biri de sık sık idrara çıkıyor olmanızdır. Hamileliğin daha ilk haftasında[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6