İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi


İdrar Yolu İltihabı, idrar kanallarından herhangi bir kısmını etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Bu iltihaplanma alt idrar kanalını etkilediğinde basit mesane enfeksiyonu (Sistit), üst idrar yolunu etkilediği zaman böbrek enfeksiyonu (Piyelonefrit) diye adlandırılır. İdrar yolu iltihabı kadınlarda daha sık görülür. Hatta kadınların %50'si bu hastalık ile karşılaşmıştır. Bunun sebebi kadınlarda içe doğru olan idrar yolu kanalların daha kısa olması ve kadın idrar yollarının daha çabuk mikrop kapmasıdır.

İdrar yolu iltihabının belirtileri yaşlı ve çocuklarda çok belirgin değildir. Tedavi edildikten sonra tekrarlanma olasılığı yüksektir. Bazı kişilerde genetik özelliklerden dolayı hastalık sıklıkla görülür.


İdrar Yolu İltihabı Belirtileri Nedir?

 • En çok görülen belirti idrar sırasında yanma hissidir. Bu his sabah yapılan ilk idrar sırasında daha belirgin olur. İdrar dışında cinsel organda kaşıntı da olabilir. İdrar yolu iltihabının belirtileri alkol kullanımı sonrasında daha belirgin olur.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma.
 • İdrarda ağır koku, kan ya da bulanık renk.
 • Sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı.
 • İdrardan hemen sonra tekrar idrar hissi.
 • Cinsel organda istem dışı akıntı.
 • Karın bölgesinde ağrı ve titreme.
 • İdrarı tam olarak yapamama.
 • Ateş, baş dönmesi ve kusma.
 • Böbrek taşları.

İdrar yolu iltihabı sebebi nedir?


İdrar yolu iltihaplanmasının sebebi bakterileri ve virüslerdir. Bu hastalık türünde %95 orasında E. Coli bakterisi görülür. Bu bakteri ve virüsler çeşitli nedenlerden bulaşır ve hastalığa neden olabilir.
 • Cinsel organı iyi temizlememe: Yanlış tuvalet alışkanlığı bakteri bulaşmasının başlıca nedenidir. Dışkıda zararlı ve iltihap yapıcı bakteriler bulunur. Buda idrar yolu iltihabına neden olur. Bu yüzden tuvalet temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca kullanılan tuvalet temiz olmalıdır ve iç çamaşırlar sıklıkla değiştirilmelidir.
 • İdrar kanallarındaki tıkanmalar: Prostat, böbrek taşı ve doğumsal nedenler idrar kanallarının tıkanmasına neden olabilir. İdrar kanallarındaki tıkanmalar idrar yoğunluğunu artırır. Artan idrar yoğunluğunda bakteri ve virüsler daha kolay çoğalır ve iltihaplanmaya neden olur.
 • Cinsel ilişkide korunmama: cinsel yolla bulaşan birçok hastalık vardır. Cinsel ilişki sırasında partneriniz tarafından E. Coli bakterisi bulaşabilir ve idrar yolu iltihabı oluşabilir.
 • İdrar yaparken mesaneyi tam olarak boşaltmamak: mesanede kalan idrar bakterilerin oluşması için elverişli bir ortam olur. Bu yüzden idrarı tam olarak yapmak gerekmektedir.
 • Vajina astarının incelmesi: Kadınlarda menopoz sonrası vajina astarı incelir ve bakteriler vajina duvarlarına yapışır. Buda hastalığa neden olur.
 • Kabızlık: kabızlık sırasında dışkılama gerçekleşmez ve sindirim sistemindeki bakteriler idrar yolu iltihabına neden olabilir.

İdrar yolu iltihabı tedavi yolları nedir?


Hastalığın belirtilerinin birkaçını hissetmeniz durumunda derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak bazı testler sonucunda hastalığa neden olan bakteri ya da virüs tespit edilip uygun tedavi yöntemine başlanır. Bunun dışında doktorunuzun size önereceği bazı tavsiyeler de olabilir. Bunlar;
 • Bol bol su içmek: Bolca su tüketmek idrar yolu iltihaplanması tedavi sürecinde en doğal yoldur. Bol bol su içmek hem böbreklerin düzenli ve sürekli çalışmasını sağlayarak zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca idrardaki bakteri yoğunluğunu azaltarak hastalıktan kaynaklanan ağrıların dinmesine yardımcı olur.
 • İlaç ve antibiyotik tedavisi: İdrar yolu iltihaplanması tedavilerinde genellikle antibiyotik tedavi uygulanır. Trimetoprim ve Nitrofurantoin doktorların sıklıkla verdiği antibiyotiklerdir. Verilecek antibiyotik türü bakteri kültürüne göre değişiklik gösterebilir. Sizden alınacak idrar örneği ile bakteri tespiti yapılır ve uygun antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca menopoz dönemindeki kadınlara vajinal östrojen desteği de yapılabilir.
 • İdrar kanallarının açılması: İdrar kanalların tıkandığı durumlarda ilk olarak bu kanalların açılması gerekmektedir. Bunun için cerrahi operasyon gerekebilir. Çünkü idrar yollarını tıkayan böbrek taşlarının alınması ve daha sonra idrar yolu iltihabı tedavi sürecine başlanması gerekir.
 • Kötü alışkanlıklardan uzak durmak: Hastalık sırasında beslenme ve bazı konulara dikkat etmek gerekir. Alkol, sigara, asitli içecek ve kahve tüketimi azaltılmalı ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmelidir.

İdrar Yolu İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Tetkiki Nasıl Yapılır?

İdrar Tetkiki Nasıl Yapılır?

İdrar Yolları Antiseptiği

İdrar Yolları Antiseptiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Torbasında Görülen Hastalıklar

İdrar Torbasında Görülen Hastalıklar

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

Tam İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

Tam İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

İdrar Sondası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Sondası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

Güncel

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

İdrar Kesesi Görevi Nelerdir?

Güncel

İdrar Tahlili Yapılırken Neler Test Edilir?

İdrar Tahlili Yapılırken Neler Test Edilir?

İdrar Yollarında Taş Teşhisi

İdrar Yollarında Taş Teşhisi

İdrar Yollarında Taş, direk olarak böbreklerde başlayarak, sağ ve sol üreter ismi verilen iki kanal tüpleri ile doğrudan idrar kesesine ulaşır. İdrar kesesinden sonra �[...]

İdrarda Lökosit Değerleri

İdrarda Lökosit Değerleri

İdrarda lökosit değerleri, normal kabul edilen seviyelerde olursa herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu seviyelerin üzerine çıktığı takdirde, vücuttaki enfeksiyonu ya da v[...]

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı mıdır; İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde erkek veya kadınlarda en çok görülen enfeksiyonlardır. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde dahi[...]

Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kronik idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarının herhangi bir bölümünün enfeksiyon kapmasıyla belli sürelerde tekrarlanan enfeksiyona kronik idrar yolu enfeksiyonu adı veri[...]

İdrar Tahlili Değerleri Ne Anlama Gelmektedir?

İdrar Tahlili Değerleri Ne Anlama Gelmektedir?

İdrar Tahlili Değerleri, her tahlilde olduğu gibi idrar tahlilinin de bir değeri söz konusudur. Yapılan araştırmalarda insanda bunun çeşitli hastalıkların birçoğu yap[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6