İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kesesi sarkması, Günümüzde idrar kesesi sarkması nedeniyle idrar kaçırma sorunlarıyla karşılaşan kişilerin sayısında oldukça artış görülmektedir. İdrar kesesi sarkması mesane ya da üretranın çeşitli nedenlerden dolayı vajinanın içine veya dışına doğru sarkması ile oluşur. Tıptaki ismi sistosel olarak adlandırılır. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık ilerlediği zaman en ufak hapşırma, öksürük, ağır kaldırma gibi durumlarda vajina içerisinde şişen idrar torbasının elle fark edilecek duruma gelir. Bu tip durumlar iç basıncın artmasını sağladığı için idrar kaçırmaya yol açar. Hatta ıkınma esnasında idrar kesesi vajinadan dışarı sarkabilir. Bu durum hastaların böbreklerinde çeşitli sorunlar yaşamasına neden olur hatta tedavi edilmezse böbrekler bir süre sonra işlevlerini yitirebilir.


İdrar kesesi sarkması kimlerde görülür?


İdrar kesesi sarkması gençlerde, doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkabilir. Normal doğum yapan kadınlarda doğum zor ise ıkınmadan dolayı idrar kesesinde sarkma meydana gelebilir. Fakat genelde kadınlarda menopoz sonrası dönemlerde ortaya çıkan bu rahatsızlık östrajen hormonunun azalması ve burada bulunan kasların zayıflaması sonucu ortaya çıkar. Sezeryan ile doğum yapmış olan kişilerde idrar kesesi sarkması daha az görülür.


İdrar kesesi sarkması belirtileri nelerdir?


İdrar kesesinde oluşan hafif sarkmalar genelde bir belirti vermeyebilir. Orta derecede olan sarkmalar da ise karnın aşağı bölümlerine doğru bir ağırlık hissi oluşur. Uzun süre ayakta kalmak ya da cinsel ilişki sırasında bu his daha da belirgin hale gelir.
  • Kısa aralıklar ile idrara çıkma isteği
  • Öksürük, hapşırma gülme gibi durumlarda idrar kaçırma
  • Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma
  • İdrar yaşarken çeşitli zorluklar yaşama
  • Vajinadan idrar kesesinin dışarı doğru sarkması
Gibi durumlar idrar kesesi sarkmasının en önemli belirtileridir. Genelde kadınlar idrar kesesinin vajinadan dışarı doğru sarkması şikâyeti ile doktora giderler. Fakat bazı durumlarda da genel jinekolojik kontrolleri esnasında ortaya çıkabilir. Hastaya uygulanan muayenede idrar tahlili, idrar kültürü ve böbrek fonksiyon testlerini içeren tahliller yapılır. Bu rahatsızlıkta en kesin teşhis ürojinekolojik muayene sonucu belli olur.


İdrar kesesi sarkması tedavisi nasıl yapılır?


Bu rahatsızlıkta tedavi şekli kadının yaşına, çocuk isteyip istemediğine, genel sağlık durumuna bakılarak yapılır. İleride çocuk sahibi olayı düşünen kadınlara genelde idrar kesesinin yukarı kaldırılarak yapılan ameliyat türü önerilir. Bu tip ameliyatlarda başarı oranı ne yazık ki sadece %50 civarındadır. Eğer sarkmanın şiddeti çok fazla ise meş adı verilen bir yöntemiyle tıbbi bezler hastanın mesanesinin altına yerleştirilir. Bu teknikte ise başarı oranı %90 civarındadır. İdrar kesesi sarkmasına karşı kadınların bilinçli olması ve ileride büyük sorunlarla karşılaşmaması için gerekli tedbirleri alması gerekir.

İdrar Kesesi Sarkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

İdrar Testi Negatif

İdrar Testi Negatif

Banyoda İdrar Yapmak

Banyoda İdrar Yapmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Tahlili

Gebelikte İdrar Tahlili

İdrarda Dansite Oranı

İdrarda Dansite Oranı

İdrar Yaparken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gece İdrar Kaçırma Nedenleri?

Gece İdrar Kaçırma Nedenleri?