Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı: idrar yollarında çeşitli durumlardan meydana gelebilir. İdrar yolu iltihabı genelde yaygın olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de görülen ve ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilirse, tedavisi daha kolay olmaktadır. İltihabın durumuna göre tedavi şekli ve süresi Uzman bir doktor tarafından belirlenir.


Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Sebepleri Nelerdir?

  • Böbrek taşlarının verdiği tahriş ve enfeksiyon,
  • İdrarın uzun süre tutulması,
  • İç çamaşırı hijyenine dikkat edilmemesi
  • Prostat büyümesi gibi etkenler erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında ters ilişki münasebetiyle penisin fazla enfeksiyona maruz kalması

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?


Erkeklerde idrar yolu iltihabının belirtileri, kadınlar görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtilerine yakınlık gösterir. Mesela sık sık idrar çıkma hissinin olup idrarın yapılamaması, bazen idrar renginin koyu renk veya kanlı olması, erkeğin idrarını yaparken peniste ağrı ve yanma görülmesi, idrarın damla damla penisten gelmesi gibi belirtiler benzerlik gösterir. İdrar yolundaki iltihap çoğalırsa, halsizlik, terleme, ateş ve kasıklarda ağrı hissi de artmaktadır.


Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Nasıl Oluşur?


Erkeklerde görülen bu rahatsızlığın ana nedenlerinden biri escherichia coli denilen boşaltım sisteminde görülen bakerinden kaynaklanır. Bu yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü idrar yollarına ulaşarak çoğalır ve ciddi enfeksiyona neden olur. Erkeklerde idrar yolu iltihabı ilk olarak alt idrar yolunda etkili olur, ikinci olarak ise üst idrar yolu dediğimiz böbrek ve mesaneyi etkileyen bölgelerde görülür.


Erkeklerde İdrar Yolu İltihabının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide genellikle antibiyotikler kullanılır. İdrar testiyle bakteri çeşidi belirlenir ve ona göre doktor tarafından antibiyotik çeşidi verilir. İltihap üst idrar yollarında görülürse genelde hastaya damardan antibiyotik tedavisi uygulanır. Kronikleşen idrar yolu iltihabında sistosel operasyon uygulanabilir.

Erkeklerde İdrar Yolu İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Testinde Gebelik

İdrar Testinde Gebelik

Haber Bülteni