İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Dansitesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar dansitesi, direk olarak birçok insanda yapılan idrar tahlilleri sonucunda ortaya çıkan idrar yoğunluğuna verilen bir isim olarak söylenebilir. Dansite genellikle tıbbi olarak SG olarak kısa bir şekilde belirtilmektedir. İdrar yoğunluğu tam olarak su ile kıyaslanmaktadır. Yapılan bu kıyaslama sayesinde insanlarda bulunan birçok hastalığın nedeni anlaşılabilmektedir. Doktorlar birçok hasta için idrar tahlili işlemleri yaptıklarında tahlil sonuçlarının gelmesi durumunda direk olarak idrar dansitesine bakmaktadırlar. Bu dansite vücut hakkında çok farklı bilgiler verdiği için genellikle idrar tahlillerinde bu durum dikkate alınır. Normal koşullarda idrar dansitesinin belli bir standardı bulunmaktadır. Bu dansite normal koşullarda 1,002 ve 1,020 arasında yer alsa bile bu dansite üzerinde yükseklik ve düşüklük meydana gelebilmektedir. Bu arada belirmek isterim ki farklı laboratuvarlarda yapılan idrar dansitesi sonuçları çok az da olsa farklılık gösterebilmektedir. Ancak bu farklılık çok az olduğu için sonuçta ciddi değişimlere neden olmaz.


İdrar dansitesi hangi sonuçlar alınır?

  • Böbreklerde işlem gören üre miktarının vücutta ne kadar etkili olduğunun ortaya çıkarılmasında idrar dansitesi çok önemlidir. İdrarın bu üre miktarıyla birlikte ne kadar sulandığı bilgisi direk olarak yapılan idrar dansitesi testleri sonrasında ortaya çıkabilmektedir.
  • İdrar dansitesi, idrar tahlili ile yapıldığında direk olarak idrar içerisindeki su miktarını gösterdiği için günlük olarak kişinin tüketmesi gereken su miktarını belirlemektedir. Bu nedenle böbreklerin susuz kalıp kalmadığı idrar dansitesi ile ortaya çıkarılabilir.
  • Bu dansiteyle birlikte insanlarda olası şeker hastalığı sorunları da çok kolay bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Şeker hastalarının tedavilerinde tedavilerin işe yarayıp yaramadığı idrar dansitesi ile anlaşılabilir.
  • Yukarıdaki durumların yanı sıra kalp yetmezliği, böbrek sorunları, idrar yolları iltihapları, direk olarak rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. Bu nedenle birçok hastalık teşhisinde idrar testleri yapılmaktadır.

İdrar dansitesi düşüklüğü neden olur?


Çok sıvı tüketmek: Gün içerisinde aşırı bir şekilde sıvı tüketmek durumunda direk olarak dansite düşüklüğüne neden olmaktadır. Fakat su zehirlenmesi adı verilen durum direk olarak idrar dansitesi düşüklüğü ile anlaşılmaktadır. Bu nedenle aşırı sıvı tüketimine bağlı dansite düşüklüğü tehlikeli olabilir.

Böbrek sorunları: Başta böbrek yetmezliği, idrar yolu iltihabı ve böbreklerin süzme yeteneğinin düşmesi idrar dansitesi sorunlarının nedenlerinden biridir.

Diyabet rahatsızlığı: Diyabet hastalarında idrar dansitesi oldukça düşük olabilmektedir. Öyle ki bu durumda küçük testlerle idrar dansitesi ortaya çıkarılabilir.


İdrar dansitesi yüksekliği neden olur?


Su kaybı: Gün içerisinde yeterli sıvı tüketilmemesi durumunda idrar dansitesi aşırı bir şekilde yükselmektedir. Günde en az sekiz bardak kadar su içmek kesinlikle gerekmektedir. Aksi halde idrar dansitesi yükselmektedir.

Hamilelik: Hamile olan insanlarda direk olarak idrar dansitesi yüksek çıkacaktır. Son derece normal olduğu için bir problem olarak ele alınmaz.

İshal: İshal sorunu olan insanlar bol bol sıvı kaybettiği için idrar dansitesi çok daha yüksek olacaktır.

Bunların yanı sıra insanlarda kusma, vücutta yanık olunması, açık bir şekilde vücudun yara alması, kalp yetmezliği, damar daralması durumları, ilerlemiş karaciğer yetmezliği durumlarında idrar dansitesi aşırı olarak yükselmektedir.

İdrar Dansitesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrarda Yassı Epitelin Olmasın Nedenleri

İdrarda Yassı Epitelin Olmasın Nedenleri

Güncel

Bayanlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Bayanlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesi Ameliyatı; İdrar kesesi (Mesane) kas yapısı sayesinde özellikle böbrekten gelen idrarı uzun süre depolamak asıl görevidir. Esnek bir organ olup mideye benze[...]

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu durumun basit bir sebebi veya çok ciddi sebepleri de olabilir mutlaka araştırılmalıdır. Kadın[...]

İdrar Yolu Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu mantarı, günümüzde en çok kadınlarda ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu rahatsızlık belli bir süre sonra ciddi belirtiler göste[...]

İdrar Yolları Antiseptiği

İdrar Yolları Antiseptiği

İdrar yolları antiseptiği, idrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlar ve çocuklarda çok fazla görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu olan bu sorunu yaşayan kişiler, birç[...]

Gebelikte İdrar Tahlili

Gebelikte İdrar Tahlili

Gebelikte İdrar Testi, Hamile şüphesi taşıyan her anne adayının ilk yaptığı idrar testi, eczanelerden kolay temin edilen bir gebelik testidir. Bu hem ucuz hem de kolay bi[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6