İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

idrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu enfeksiyonu genelde E. Coli adı verilen bakterinin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyonun sadece mesane bölgesinde oluşmasına sistit adı verilir. Fakat bu tip enfeksiyonlar böbrekleri ve üst idrar kanalını bile etkileyebilir. Bu duruma piyelonefrit adı verilir. İdrar yolu enfeksiyonu, genelde kadınlarda görülen ve oldukça sık tekrar edilen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni kadınlarda bulunan idrar kanalının erkeklere göre daha kısa olmasından kaynaklanır. Menopoz döneminde ise östrajen hormonunun azalmasında dolayı idrar yollarının duvarı incelir bunun sonucunda idrar yolları enfeksiyonlara karşı daha hassas duruma gelir. Hamilelikte yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarında hasta durumu fark ettiği an doktora başvurması gerekir. Bu enfeksiyonlar ihmal edildiğinde hamilelik döneminde çok daha kolay yayılır hem anneye hem de fetüsa zarar verebilir.


İdrar yolu enfeksiyonu oluşma neden olur?


Bu tarz enfeksiyonlar cinsel organın herhangi bir nedenden dolayı bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yolu ile mesaneye ulaşması sonucu ortaya çıkar. Bu bakteriler en fazla dışarıda kullanılan tuvaletlerden bulaşmaktadır.

İdrar yolu anormallikleri: İdrar yolu anormallikleri doğuştan olan kişilerde idrarın idrar yolunda birikmesi ile burada çeşitli bakterilerin oluşması idrar yollarında enfeksiyon oluşur.

İdrar yolunun tıkanması: Böbrek taşlarının büyüyerek idrar yolunu kapatması, prostat büyümesi gibi durumlar idrarın mesanede kalmasına neden olur. Bu tip durumlar idrar yolu enfeksiyonunun oluşmasına neden olur.

Baskılanmış bağışıklık sistemi: Şeker hastalığı başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar bağışıklık sitemine baskı yaparak, vücudun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatır. Bu tip hastalarda çok sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu oluşumuna rastlanır.

İdrar için sonda kullanımı: Hastanelerde çeşitli hastalıklar nedeniyle kullanılan sondalar hastalarda idrar yolu enfeksiyonu normal tedavi gören hastalara oranla çok daha fazla görülür.

Doğum kontrol yöntemleri: Doğum kontrolü amacıyla diyafram ya da çeşitli sperm öldürücü ilaçlar kullanan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları çok sık bir şeklide görülmektedir.

Cinsel olarak aktif olmak: Cinsel olarak aktif olan, tek eşli olmayan kadın ve erkeklerin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma oranı çok yüksektir.


İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

 • Sık sık idrara çıkma
 • Çok sıkıştığı halde çok az idrar yapma
 • Karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi
 • İdrar yaparken oluşan ağrı ve yanmalar
 • Bulanık ya da kanlı idrar
 • Bazı hastalarda oluşan mide bulantısı, yüksek ateş, kusma
 • İdrarda oluşan ağır koku
 • Bel bölgesi ve kasıklarda oluşan ağrılar idrar yolu enfeksiyonun belirtileridir. Hataların bu durumda ezbere ilaç kullanması yerine acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.
Çocuklarda ve bebeklerde oluşan idrar yolu enfeksiyonlarında çocuklar rahatsızlıklarını dile getiremedikleri için çocukların kontrol edilmesi gerekir. Eğer çocuklarda;
 • Grip ya da belli bir rahatsızlığı olmadan durup dururken oluşan ateş
 • Kusma
 • İştahsızlık
 • Bebeklerde huzursuzluk
 • Bulanık ve kokulu idrar
 • 2-4 yaş arası çocuklarda sık sık idrara çıkma isteği, altına kaçırma
 • Karında ağrı gibi durumlar söz konusu ise acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gidip çocuğun muayene edilmesi gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?


İster çocuk ister yetişkin olsun idrar yolu rahatsızlıklarından dolayı hastaneye gelen bir hastadan öncelikle idrar tahlili istenir. Alınan idrar örneği laboratuvar da incelenir. İdrar içinde beyaz ve kırmızı kan hücrelerine ve bakterilere bakılır. İdrar örneği verilmeden genital bölgenin antiseptik bir bez ile silinmesi gerekir. Ayrıca idrar örneğinin hemen idrarı yaparken değil idrarı biraz yaptıktan sonra ortalardan verilmesi gerekir. Laboratuvarda, idrar örneğine bakılarak idrar kültürü yapılır. Yapılan bu kültürde bakterinin türü belirlenir. Enfeksiyonun ortadan kaldırılması için bakteri türünün bilinmesi gerekir. Bunu sonucunda da bakteri türüne göre ilaç tedavisine başlanır.

Tedavide genelde antibiyotik ilaçları kullanılır. Antibiyotik birkaç gün içinde etkisini gösterir ve hasta iyileşmeye başlar fakat hastalığın hemen tekrar etmemesi için en az ilacın bir hafta süre ile kullanılması gerekir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi sürecinde, doktor tedavisi haricinde hastaların evde kendilerine dikkat etmesi gerekir. Bakterilerin hızlı bir şekilde vücuttan atılması için bol bol su tüketilmesi, alkol, kahve, çeşitli asitli içecekler ve kafein içeren mesaneyi zorlayıcı içeceklerden uzak durulması rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandıran etkenlerdir. Ayrıca karın altına koyulacak ılık suda buradaki basıncın azalmasın sağlayarak mesanede oluşan genel rahatsızlık hissinin hafiflemesini sağlayacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonuna etkili olan çözümlerden biri de kızılcık suyudur. Yapılan araştırmalara göre kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonunu azaltma konusunda etkili olduğu saptanmıştır. Çok fazla idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınların kızılcık suyunu sıklıkla tüketmesi hastalığın seyrini azaltıp, şikâyetlerin azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca kızılcık suyunun vücudu enfeksiyonlara karşı güçlendirdiği tespit edilmiştir. İdrar yolu enfeksiyonu ciddi bir sorundur tedavi edilmez ise enfeksiyon kana karışıp daha ciddi sorunların oluşmasına neden olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Deve İdrarı Şifası

Deve İdrarı Şifası

İdrarda Nitrit Pozitif Tedavisi

İdrarda Nitrit Pozitif Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geyik İdrarı Ne İşe Yarar?

Geyik İdrarı Ne İşe Yarar?

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Boşaltamama Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrarın Cilde Faydaları Nelerdir?

İdrarın Cilde Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

Güncel

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Güncel

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

Gece Sık İdrara Çıkma

Gece Sık İdrara Çıkma

Gece Sık İdrara Çıkma; Geceleri sık idrara çıkma, normal karşılanmayacak bir problemdir. Geceleri insan vücudu uyku halinde olduğu için idrara çıkma hissini anlamamas[...]

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kesesi iltihabı, birçok nedenden kaynaklanabilir. Bakterileri idrar kesesine girmesi sonucu iltihaplanma meydana gelir. Bazı ilaçlardan, kimyasal maddelerden, doğum kon[...]

İdrarda Dansite Oranı

İdrarda Dansite Oranı

İdrarda dansite, idrarın yoğunluk seviyesini gösterir. İdrarda dansite oranı idrar içindeki çözünmüş haldeki bazı maddelerin miktarıyla belirlenir. Bunun tespiti içi[...]

İdrar Testi Negatif

İdrar Testi Negatif

İdrar Testi Negatif, İdrar testi hamile olduğundan şüphelenen veya adeti geciken bayanlar eczaneden alacakları gebelik testiyle hamile olup olmadığını öğrenmeye çalı�[...]

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Enfeksiyonu, genellikle idrar yollarındaki bakterilerden meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın %98'i E. Coli bakterisinden kaynaklanır. İdrar enfeksiyonu baze[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6