Erkeklerde İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde idrar yanması, erkeklerde idrar yanmasının birçok nedeni olabilir. Örneğin mesane iltihabı, prostat iltihabı veya ülser hastalığı gibi. Ayrıca erkeklerde idrar yanması ağrı, sancı ve özellikle ateş varsa mutlaka tedavi edilmeli ve zaman kaybedilmemelidir.

Erkeklerde idrar yanması belirtileri, bu belirtilerde genellikle penis içinde ağrı oluşması, idrar renginde değişiklik yani bulanıklık, sık sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken damla damla ve ağrılı olması bu rahatsızlık tedavi edilmezse enfeksiyon artarak vücuda yayılır. Erkeklerdeki bu enfeksiyonda kasıklarda şiddetli ağrıya neden olur.

Erkeklerde idrar yanması sebepleri, erkeklerde idrar yanmasının sebebi genellikle enfeksiyondur. Bu enfeksiyona sebepte genellikle idrar gelmesine rağmen idrarını tutmak hatta bunu alışkanlık haline getirmek, iç çamaşırı temizliğine dikkat etmemek, prostat büyümesi, böbrek taşı gibi.

Erkeklerde idrar yanması tedavisi, erkeklerdeki bu yanma bir iki gün içerisinde geçmez ise mutlaka Uzman bir üroloji doktoruna muayene olmalıdır. Doktorunuzun muayenesi sonucu sizden isteyeceği basit bir idrar tahlili sayesinde idrar yanmasının nedenini bulacaktır. Bu test sayesinde hastalığa neden olan bakterinin cinsi belirlenir ve ona uygun antibiyotik tedavisi uygulanır. Çünkü bu rahatsızlıkların tedavisi antibiyotiktir. Ancak antibiyotikler gelişi güzel alınıp kullanılmamalı bakteri türlerine uygun olan antibiyotikler kullanılmalıdır. Doktorunuzun size verdiği antibiyotiği düzenli kullanmalı ve kesinlikle yarıda kesilmemelidir. Ayrıca erkeklerde idrar yanmasına bu tedaviyi ile bol bol su tüketerek bakterilerin vücuttan atılması sağlanmalıdır. Ayrıca alkol, kafeinli içecekler ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Erkeklerde İdrar Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte İdrar Tahlili

Gebelikte İdrar Tahlili

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Mikroskobisi

İdrar Mikroskobisi