İdrar Kesesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Kesesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Kesesi, vücudun sindirim sistemiyle bağlantılı kısmı olan boşaltım sistemi birikim görevini üslenen karın bölgesinin alt tarafında yer alan bir organdır. Bu bölüm idrarın geçici bir süre depolandığı kaslardan oluşan ve torba vazifesi gören genişleme özelliğine sahip bir organdır. İdrar kesesinin üzeri karın zarı ile kaplıdır. İdrar belirli aralıklarla üreter borusu aracılığıyla böbreklerden geçip idrar kesesinde birikiminden sonra idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Normal bir idrar kesesi 300-350 mililitre sıvı alarak bu kısmın genişlemesiyle birlikte idrar biriktirme kapasitesi iki litreye yaklaşabilir.

Anormal durumların varlığıyla birlikte idrar kesesi daha da genişleyebilir. Keseden idrar boşaltma omurilik merkezinde yönetilip sinirsel bir kontrolün sağlanmasıyla bu fonksiyon görevini yerine getirmektedir. İdrar kesesini çevreleyen kas grubu kasılmaya başlayınca diğer kısımdaki kasların büzülmesiyle birlikte gevşeme meydana gelir. Böylece idrar dışarı atılabilir. Bununla birlikte idrarın tutulması veya boşaltılması isteğe göre de dayanılacak seviyeye kadar belirlenebilir. İdrar kesesinde iltihap oluşumu idrar dışarıya atılınca bu kısımda ağrı ve yanmaya sebep olur. İdrar kesesinin ciddi kaza ve yaralanmalar sonrasında hasar görmesi mümkündür. Hal böyle olunca idrarın karın ön bölge duvarından sızması kaçınılmazdır. İhmalkarlık yapılmadan bu rahatsızlığın kısa sürede doktor tarafından muayene edilmesi sağlık bakımından son derece önemlidir. Doktor önerisiyle eczaneden temin edilen ilaçların düzenli kullanımıyla idrar kesesinde sorun teşkil eden rahatsızlığın önüne geçilebilir.


İdrar kesesi sarkma


İdrar kesesinde meydana gelen rahatsızlıklar bu alanın sarkmasına neden olur. Durum böyle olunca idrar kaçırma olasılığı da kaçınılmazdır. Bu hastalık genellikle kadınlarda sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun sebepleri; doğum sonrası mesane duvarının görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirememesidir. Ayrıca cinsel ilişkiye zorla hazır olamadan girilmesi sıvı salgı olmadığı için idrar kesesinin enfeksiyon kapmasına sebep olarak idrarın birikip kesenin genişlemesiyle sarkmaya yol açacaktır. Mesaneyi karın içerisine sabitleyen bağların fonksiyonunu kaybetmesi idrar kesesinin aşağıya doğru yer değişmesine etkendir. Kadınların vajina ön duvarının idrar kesesine sağladığı desteği yitirmesi sarkmaya hız kazandıracaktır. Ani sert hapşırmalar, öksürme ve ağır yük taşıma gibi basınçlı durumlar idrar kesesini zorlayarak yayılmasına sebep olur.

Bu Sorunla birlikte böbrekte ciddi sorunlar meydana gelebilir. Aynı zamanda bu durum bağırsakların tıkanmasına ve sarkmasına da neden olabilmektedir. Hal böyle olunca beraberinde kabızlık problemini meydana getirir. Kadınlarda menopoz sonrasında da idrar kesesinde sarkma oluşabilir. Bunun nedeni ise bu dönemde kadınlık hormonunun azalmasıyla birlikte pelvis tabanında yer alan kasların güç kaybı yaşamasıdır. Bütün bu sebeplerin dışında ağır işlerde çalışmak ve şişman vücut yapısı idrar kesesinde sarkmaya neden olabilir. İleri derecede idrar kesesinin sarkması vücutta bir kitle varmış gibi ağırlık hissi yaratır. Söz konusu edilen durumun belirtileri; sık sık idrara çıkma isteği, idrar kaçırma, idrar yaparken yanma, idrar yolunda iltihaplanma, idrarın çok az miktarda gelmesi ve vajinadan idrar kesesi sarkması halinin görülmesi gibi etkenlerdir.

İdrar Kesesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İdrar Tahlili

Gebelikte İdrar Tahlili

İdrarda Dansite Oranı

İdrarda Dansite Oranı

Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kız Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Tahlili

Bebeklerde İdrar Tahlili

Tuvaletten Sonra Mesanede İdrar Kalması Nedenleri?

Tuvaletten Sonra Mesanede İdrar Kalması Nedenleri?

Güncel

Gece Sık İdrara Çıkma

Gece Sık İdrara Çıkma