İdrar Söktürücü İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Söktürücü İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Söktürücü İlaçlar, ile vücutta su atılımı yanında potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, ürik asit gibi kanda bulunan diğer moleküller de atılmaktadır. Kalp, böbrek ve karaciğer gibi çeşitli önemli organları ilgilendiren hastalıklar vücutta su ve tuzun tutulmasına dolayısıyla da hücre dışındaki sıvı miktarının artmasına neden olmaktadır. Fazla sıvılarda damarın dışında birikmesi sonucu bacaklarda ve karın bölgesinde ödem oluşmaktadır. Kadınlarda daha yaygın olarak görülmekte olan ödemler özellikle sabah saatlerinde yüz ve ellerde toplanmış olan sıvı gün içerisinde ayak ve ayak bileklerine inmektedir. Ödem dediğimiz bu vücutta tutulan sıvının vücuttan atılarak ödemin hafifletilmesi ve hastanın rahatlaması açısından çok önemlidir. Aynı zamanda ödemden dolayı oluşan rahatsızlıklarda engellenmiş olacaktır. İdrar söktürücü doğal yollardan soğan, enginar yaprağı, kiraz sapı, mısır püskülü, maydanoz sapı kaynatarak içildiğini bilirsiniz bunun yanında idrar söktürücü ilaçları da eczaneden doktorunuzun verdiği reçete eşliğinde temin edebilirsiniz.

İdrar söktürücü İlaç Çeşitleri; Böbrekteki etki yerleri ve etki mekanizmalarına göre çeşitli gruplara ayrılan idrar söktürücü ilaçlar genellikle ağız yoluyla alınmaktadırlar. Damar yolu ile de kullanılan çeşitleri bulunmakta olan idrar sökücüler tablet, kapsül ya da likit formda bulunmaktadır. İdrar söktürücü ilaçları aldıktan bir iki saat sonra idrar atılımının arttığı görülmektedir.

İdrar Söktürücü İlaçlar ve Yan Etkileri; İdrar söktürücü ilaçların faydası olduğu gibi birçok yan etkileri de bulunmaktadır. Ağız kuruluğu, yorgunluk hissi, ateş kulak çınlaması olabilmektedir. Bu yüzden takibi idrar söktürücü ilaçlar Doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. İdrar söktürücü ilaçların yarardan çok zarar vermemesi için bu ilaçların çok dikkatli ve ölçülü kullanılması gerekmektedir.

İdrar Söktürücü Doğal İlaçlar; doğal yollardan da kullanacak olduğunuz idrar söktürücü olarak altın otu, mısır püskülü, avokado yaprağı, funda yaprağı, kiraz sapı, maydanoz sapı, gilaburu suyu, yoğurt suyu içmenizde idrar söktürmede ödem atmanızda çok faydalıdır. Üstelik hiçbir yan etkisi olmamaktadır. İdrar söktürücü ilaçlar özellikle gebelikteki ödemlerde kullanılmamalıdır.

İdrar Söktürücü İlaçlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Testinde Gebelik

İdrar Testinde Gebelik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geyik İdrarı Ne İşe Yarar?

Geyik İdrarı Ne İşe Yarar?

Hamilelikte İdrar Rengi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte İdrar Rengi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

2 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

2 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Çıkar mı?

Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çok İdrar Yapmak Nedenleri?

Çok İdrar Yapmak Nedenleri?