Hamilelikte İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte İdrar Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte idrar enfeksiyonu, hamilelik döneminde bulunan kadınların çoğunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Hamilelik döneminde vücudun gebelik sürecine ve doğuma hazırlanabilmesi için hormon değişimleri yaşanır. Hormon dalgalanmaları idrar enfeksiyonu olasılığını arttıran en önemli etkendir. Tedavide antibiyotik içerikli ilaçlar reçete edilse de kullanım süresi gebe olmayan kadınlara göre daha farklıdır.


Hamilelikte idrar enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

 • Hafif seyirli ateş
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 • İdrara sık çıkma, idrar miktarının az olması
 • Cinsel birliktelik anında ağrı
 • İdrarda koku, bulanıklık ve kan görülmesi
 • Karnın alt kısmında ağrı
 • Enfeksiyon böbrek enfeksiyonu ile bağlantılıysa, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, titreme ve böğür ağrısı gibi belirtiler yaşanabilir.

Hamilelikte idrar enfeksiyonu neden olur?


Progesteron hormonu yüksekliği: Hamilelikte idrar enfeksiyonu idrar kanalı, mesane ya da böbreklerde meydana gelebilir. Hamilelik döneminde normal dönemlere nazaran böbreklerde enfeksiyon gelişme olasılığı daha yüksektir. Nedeni ise; Tam anlamıyla boşalmayan mesanede depolanan idrarın bir kısmı tekrar böbreğe doğru ilerleyebilir. Rahmin büyümesi idrarın kolaylıkla akmasına engel olabilir. Gebelikte progesteron hormonu yüksekliği kas tonusunu azaltabilir. Bu durum karşısında idrar kanalları genişleyerek idrar akışı yavaşlayabilir. Bu tür olasılıklar bölgede mikropların kolaylıkla oluşmasına ve çoğalmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca bu durumlarda mikropların böbreklere kadar ulaşması da kolaylaşabilir.

İdrar içeriğinde değişiklik: Hamilelik dönemi haricinde ve genel sağlık durumu iyi olan kişilerde idrar içeriğinde şeker yer almaz. Fakat hamilelik döneminde anne adayının idrarında, anne adayı sağlıklı olsa bile şeker bulunabilir. Hamilelik döneminde idrarın asit derecesi normalden daha az olur. Şeker ve asidik değer bölgede bakterilerin artmasına yol açarak hamilelikte idrar enfeksiyonu oluşumunu kolaylaştırır.

Hijyene önem vermemek: İdrar enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu E. Coli adlı bakter nedeniyle oluşmaktadır. E. Coli normal şartlarda bağırsak ve anüs etrafında bulunur. Tuvalet temizliğinin yanlış yapılması ve cinsel birliktelik yoluyla bu bakteriler vajinadan geçerek idrar enfeksiyonuna sebep olabilir. Tüm bunların haricinde;
Böbrek taşı gibi etkenler nedeniyle idrar kanalının tıkanması, omurga hasarı gibi nedenlere bağlı olarak idrarın tam boşaltılamaması ve cinselliğin aktif bir şekilde devam etmesi idrar enfeksiyonuna yol açabilir.


Hamilelikte idrar enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?


Hamilelikte idrar enfeksiyonu içinde normal zamanlarda uygulanan tedavi yöntemleri uygulanır. Doktor gözetiminde reçete edilen antibiyotik ilaç kullanımında süre daha az olmalıdır. Kullanılan antibiyotik en geç 1 hafta içinde yaşanan belirtilerin kaybolmasına yardımcı olur.

Hamilelikte idrar enfeksiyonu böbrek enfeksiyonu sebebiyle yaşanıyorsa ve şiddetli bir seyir gösteriyorsa tedavi hastane ortamında yapılabilir.

Hamilelikte ve normal zamanlarda bol su tüketimi birçok hastalığın vücuttan daha kolay atılmasını sağlar. İdrar enfeksiyonu da bu hastalıklar arasındadır. Su tüketimiyle idrar oranı çoğalır ve bölgedeki mikroplar idrarla beraber dışarı atılabilir.

Tüm bu tedaviler haricinde ağrı hissini hafifletmek amacıyla kompres uygulanabilir. İdrar çok bekletilmemelidir. Acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durmak faydalı olur. Bu tür gıdalar mesanenin tahriş olmasını sağlayarak şikâyetlerin artmasına yol açar.

Hamilelikte İdrar Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Banyoda İdrar Yapmak

Banyoda İdrar Yapmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Tahlilinde Epitel Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Tahlilinde Epitel Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Keton Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Nitrit Pozitif Tedavisi

İdrarda Nitrit Pozitif Tedavisi

Deve İdrarı Şifası

Deve İdrarı Şifası

Güncel

İdrarda Hemoglobin

İdrarda Hemoglobin

Güncel

İdrardan Sonra Kan Gelmesi Nedenleri?

İdrardan Sonra Kan Gelmesi Nedenleri?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir, bazen yaşlılıktan bazen de sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen idrar kaçırma problemi genellikle hiç kimseye anlatamadığınız v[...]

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı; öksürme, hapşırma, ıkınma ve zorlamadan oluşan karın içindeki basıncın arttığı durumlarda görülen idrar kaçırmadır. İdrar intikontinansı[...]

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu doğuştan gelen bir durumdur. Anne karnında iken bebeğin idrar yolları şekillenmeye başlamakt[...]

Hamilelikte İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrardan Kan Gelmesi, önemli bir konudur. İdrardan kan gelmesinin çeşitleri vardır. Kırmızı, koyu kırmızı, pembe, koyu pembe gibi çeşitleri vardır. Bu ol[...]

Sürekli İdrar Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli İdrar Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli İdrar Hissi, idrar kanallarında meydana gelen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan ya da üreme organlarındaki tahriş sebebiyle ortaya çıkar. Bu problemlere g[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6